Antarktyda

Antarktyda to strefa polarna Ziemi położona wokół bieguna południowego.

W skład Antarktydy wchodzą: kontynent, otaczający go Ocean Południowy, oraz leżące tam wyspy. Antarktyda jest piątym co do wielkości kontynentem Ziemi. Lodowce Antarktydy to największy magazyn słodkiej wody na Ziemi. Przebywają tam głównie naukowcy w bazach naukowych.


Klimat Antarktyki jest najsurowszy na kuli ziemskiej.

 

Jest tam bardzo zimno. Temperatura może spaść nawet do – 90 st. C.

 

Sam kontynent – pokryty grubą powłoką lądolodu jest prawie pozbawiony szaty roślinnej.

 

Wyspy otaczające kontynent są terenem lęgowym dla wielu gatunków ptaków morskich. Przeważają kolonie najróżniejszych pingwinów. W pobliżu tych kolonii zakładają swoje gniazda inne gatunki latające. Należą do nich: albatrosy, piękne warcabniki, wydrzyki, oraz jedyne wróblowate – świergotki.


W wodach morskich bezpośrednio przy kontynencie spotkać można: foki, lamparty morskie, słonie morskie, krabojady, uchatki, wieloryby oraz liczne gatunki ryb.

 

film  o Antarktydzie

słownictwo zgromadzone do opisu Antarktydy

Opisz Antarktydę. 


Odpowiedz na pytania ukryte w kodzie. Skorzystaj ze zgromadzonego słownictwa i informacji z różnych źródeł (lektura, internet, podane informacje zamieszczone wyżej). 

Wywiad

Wyobraź sobie, że jesteś pomocnikiem profesora. Dziennikarz z pewnej gazety, chce przeprowadzić z tobą wywiad. Pytania do niego są ukryte w kodach QR.  

pingwiny

Pingwiny to bardzo zabawne stworzenia, których charakterystyczne ubarwienie upodabnia je do człowieka we fraku. Występują na półkuli południowej, głównie na wybrzeżach Antarktydy, czasami spotyka się je na brzegach Nowej Zelandii.

Ptaki te są znakomitymi pływakami. Skrzydła, które na drodze ewolucji przekształciły się w "wiosła" sprawiają, że te niezdarne na lądzie zwierzęta, pod wodą stają się szybkie i zwinne. Pingwiny polują na różne morskie zwierzęta, szczególnie ryby i kałamarnice, będące ich przysmakiem. Nieraz żywią się morskimi skorupiakami.

Pingwiny żyją w bardzo surowym klimacie, gdzie często panują dotkliwe mrozy i lodowe burze. Dlatego, mimo gęstego upierzenia, często tłoczą się razem jeden obok drugiego i przytulają do siebie. Tworzą się wówczas olbrzymie kolonie skupiające nieraz ponad 30 000 ptaków - tylko w ten sposób mogą sobie zapewnić wystarczającą ilość ciepła.

Pingwiny swoje gniazda zakładają w szczelinach i rozpadlinach skalnych lub zagłębieniach terenu. Pisklęta szybko się usamodzielniają i już po 2 miesiącach wraz z innymi młodymi zbierają się w tzw. przedszkola. Dzięki tej "instytucji" rodzice mogą udać się na polowanie, nie martwiąc się o dzieci. Młode większość czasu spędzają w przedszkolach, a do rodziców przychodzą tylko wtedy, gdy są głodne. Gdy na ciele młodych pingwinów pojawi się "dorosłe" upierzenie, opuszczają one kolonię i wypływają na otwarte morze w poszukiwaniu pożywienia.

Czy wiesz, że...

- Niektóre gatunki osiągają pod wodą szybkość nawet do 30 km/godz.

- Największym i zarazem najbardziej znanym przedstawicielem pingwinów jest pingwin cesarski osiągający ponad 1m wzrostu i wagę 30 kg.

- Pingwiny cesarskie mogą przebywać pod wodą do 15 minut i zanurzyć się na głębokość 265 m.

- Podczas nurkowania serce pingwina zwalnia tempo uderzeń - dzięki temu krew w ciele zwierzęcia krąży wolniej, a organizm zużywa mniej tlenu.

- Pióra pokrywające ciało pingwina nachodzą na siebie niczym dachówki. Dzięki temu woda nie ma styczności z jego skórą i nie wychładza organizmu.

- Podczas okresu lęgowego pingwinów cesarskich (maj) na Antarktydzie występują najniższe temperatury na Ziemi.

- Młodymi pisklętami najczęściej opiekuje się samiec, natomiast samica poszukuje pożywienia.

pignwin - pobierz obrazek

Download
zakoduj współrzędne - zamiast koloru brązowego weź czarny.
pingwin - kodowanie.pdf
Adobe Acrobat Document 21.2 KB

Pingwiny Adeli

Przeczytaj informacje poniżej. Z ciekawostek dowiesz się

tak dużo o pingwinach Adeli, że  z łatwością zrobisz quiz.


CIEKAWOSTKI- klik

Pingwiny cesarskie

Przeczytaj informacje poniżej. Z ciekawostek dowiesz się

tak dużo o pingwinach Adeli, że  z łatwością zrobisz quiz.

 

CIEKAWOSTKI - KLIK

ZACZAROWANA ZAGRODA

Pobierz tę lekcję na tablet. 

Dzięki tej aplikacji posłuchasz odgłosów zwierząt z Antarktydy i Grenlandii. 

kolejnośćwydarzeń
kolejnośćwydarzeń
gra Anny Dorosz
gra Anny Dorosz

gra Joanny Wójcik
gra Joanny Wójcik

gra Marleny Besztardy
gra Marleny Besztardy
gra Doroty Dankowskiej
gra Doroty Dankowskiej

klik
klik

Lekcja interaktywna Doroty Dankowskiej

klik
klik
klik - materiały ze strony http://www.splesko.home.pl/
klik - materiały ze strony http://www.splesko.home.pl/
klik
klik

Zaczarowana zagroda